Sözleşmeler & Yasal Bilgilendirme

Sözleşme ve yasal bilgilendirmeler

Sözleşme ve yasal bilgilendirmelerin tamamı websitemiz olan www.hostingmarketi.com adresi üzerinden müşteri kaydı gerçekleştiren tüm müşterilerimiz için geçerli olup ve kayıt olmayı kabul eden tüm müşteriler bu sözleşme ve kuralları da aynen kabul etmiş sayılır.

 • Yasal Telefon : 0850 308 70 82
 • Yasal Mail : info@hostingmarketi.com

Resmi Şirket Belgeleri

Sözleşmelerin son güncellenme tarihi : 28.05.2023

Kullanıcı Hizmet Sözleşmesi


1 - Taraflar

1.1: Bu sözleşme hizmetler bölümünde belirtilen hizmetleri (Hizmetler olarak anılacaktır) sağlayan HM (HOSTING MARKETI olarak anılacaktır) ile Yeni müşteri kaydı bölümünde belirtilen detayları ile belirtilen kişi/kurum (Müşteri olarak anılacaktır) arasında HOSTING MARKETI 'ne ait olan http://www.hostingmarketi.com internet adresinde faaliyet gösteren internet sitesinin (Site olarak anılacaktır) kullanımı ve bu site üzerinden satın alınacak hizmetleri aşağıda belirtilen madde ve koşullar ile imza altına alınmış sayılacaktır.

1.2: Taraflar iş bu sözleşmede yazılı bilgilerin doğruluğunu beyan, kabul ve taahhüt ederler.


2 - Konusu


2.1: İş bu sözleşme müşteri tarafından site üzerindeki işlemlerinde, siparişlerinde, gönderdiği mesajlarında kayıt işleminde vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda yapmaya ve yapmamaya izni olan bölümleri, siparişlerinde tercihleri uyarınca alacağı hizmetler karşılığında HOSTING MARKETI 'ne ödeyeceği ücretleri ve tarafların hizmet ilişkisinden doğan hak ve yükümlülüklerini düzenleyecektir. Bu hizmet ve işlem açıklamaları aşağıdaki gibidir.

2.2: Üyelik bilgileri müşteri tarafından üye olunma sırasında girilen bilgilerdir. Bu bilgiler yapılan işlemlerde baz alınacağından müşteri ve üyenin bu bilgileri hatasız eksiksiz ve doğru girdiği varsayılmaktadır.

2.3: HOSTING MARKETI, kayıt, satın alma veya benzer işlemler sırasında; bildirimlerde bulunmak, bülten göndermek veya hesap onayı gibi güvenlik protokollerini uygulamak için e-posta, cep telefonu vb. iletişim bilgilerinin paylaşılmasını zorunlu kılabilir ve bu bilgilerin doğrulama kodu gibi yöntemlerle onaylanmasını talep edebilir, hizmetlerin kullanılabilmesi için bu onay süreçlerini zorunlu tutabilir.

2.4: HOSTING MARKETI kullanıcının kayıt sırasında paylaşmış olduğu iletişim bilgilerini kullanarak, sahip olduğu hizmetlerle ilgili bildirimler veya bültenler gönderebilir.


3 - Sorumluluklar


3.1: HOSTING MARKETI, müşterinin talebi üzerine sipariş olarak ilettiği hizmetleri sağlayacaktır. Siparişin kabulü mesajı ile HOSTING MARKETI ilgili ücreti tahsil ettiğini kabul edip söz konusu siparişte belirtilen hizmeti vereceğini taahhüt edecektir.

3.2: Ödeme şekli, kdv farkları sipariş sırasında çıkartılacak toplam miktar ile belirtilerek müşterinin aylık veya yıllık ödeme tercihlerine göre ödemesi gereken ücretler HOSTING MARKETI tarafından bildirilecektir.

3.3: Sipariş kabulü ve işlemlerin onaylanmasından sonra hizmet başlamış olacaktır. İlgili hesapların ve şifrelerin sorumluğu müşterinin sorumluluğunda olup bu konulardan doğabilecek zarar ve ziyandan müşteri sorumlu olacaktır.

3.4: Müşteri aldığı hizmet dahilinde HOSTING MARKETI tarafından aldığı beyan ve uyarılara uyacağını taahhüt eder. Müşteri, hosting hesabından faydalanırken HOSTING MARKETI tarafından yayınlanan her türlü ihtar yada bildirime uymayı beyan, kabul ve taahhüt eder. Müşteri, almış olduğu bulundurma hizmetinde kendisine ücretsiz ve sınırsız olarak verilen hizmetleri yine ücretli yada ücretsiz ve/veya sınırlı yada sınırsız olarak üçüncü kişilere dağıtamaz, satamaz.

3.5: Müşteri ile HOSTING MARKETI arasında gerçekleştirilmiş olan canlı destek görüşmesi, destek talebi, eposta, telefon, yazılı ve sözlü tüm iletişim özel ve gizlidir. HOSTING MARKETI un izni ve onayı olmadan paylaşılamaz.

3.6: Müşteri hizmet dahilinde sahip olduğu yazılım ve programları kullanarak erişim hakkı bulunmayan dosya veya programlara erişmemeyi, bu tarz bir sorundan dolayı herhangi bir problem yaratmamayı, oluşabilecek sorun ve problemlerde zararı karşılamayı taahhüt eder.

3.7: Müşteri alan adı, hosting veya aldığı hizmetlerin kullanılması sırasında yürürlükte olan veya sözleşme süresince yürürlülüğe girecek olan vergi, harç ve benzer yükümlülüklerin kendisine ait olduğunu ve karşılayacağını kabul ve taahhüt eder.

3.8: Müşteri hizmeti dahilinde barındırdığı tüm dosya, doküman ve programlardan, web sitesi ve e-mail hizmetleri ile kullanacağı ve faydalanacağı tüm işlemlerden kendisi sorumlu olduğunu, söz konusu veri, bilgi ve beyanların yasalara aykırılığından doğabilecek tüm hukuki ve cezai sorumluluğu kendisi karşılamayı kabul ve taahhüt eder. İş bu konuda doğabilecek sorunlardan HOSTING MARKETI 'ne herhangi bir kusur iletilemez. HOSTING MARKETI sayfaları gönderilmeden önce gözden geçirmez, doğrulamaz, ciro etmez veya kullanıcı tarafından yapılmış sayfalar için herhangi bir şekilde bir sorumluluk almaz. HOSTING MARKETI kullanıcı hesaplarını bu ana hatları ihlal ettiği için veya başka bir sebeple veya HOSTING MARKETI un kendi veya kullanıcılarından herhangi birinin işine zararlı olduğuna inandığı için fesih edebilir. HOSTING MARKETI hukuka aykırılık eden filleri ve eylemleri öğrendiğinden itibaren müşteriye haber vermeden silmek hakkına sahiptir.

3.9: HOSTING MARKETI, sağladığı hizmet içerisinde bulunan müşteri verilerinin içeriklerinden, bu içeriklerin hatalı / kötü niyetli kullanımından ayrıca gönderilip alınan e-posta verilerinden doğabilecek maddi veya manevi zararlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Tüm verilerin yedekleme ve saklama yükümlükleri müşteriye aittir. HOSTING MARKETI, hizmetlerinde meydana gelebilecek olan kesinti veya veri kaybı gibi durumlar halinde oluşabilecek hatalardan, maddi veya manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

3.10: HOSTING MARKETI, müşteri tarafından sipariş verilmiş ve ödemesi sorunsuz olarak gerçekleştirilmiş domain adı tescil işlemlerini yürütecektir. Tescil edilen ve sipariş ile kabul edilen tescil talebi ile ücreti ödenen domain adının sahibi müşteridir. HOSTING MARKETI bu konuda müşterinin talepleri doğrultusunda domain adı üzerinde işlem yapabilecektir. Müşteri tarafından domain adı üzerinde bir düzenleme, değişiklik ve transfer taleplerini en kısa sürede yapacaktır.

3.11: HOSTING MARKETI'un vermiş olduğu hizmetler karşılığında sorumluğu; alınan hizmetin aylık bedeli kadardır. Müşteri hizmetlerinde oluşabilecek her türlü aksaklık sorun ve ziyanlarda tazmin talebi hizmetin aylık bedelini geçemez.

3.12: HOSTING MARKETI, müşteriye ait yedeklerin düzenli tutulması için gerekli özeni ve ehemmiyeti gösterecektir, fakat bu konuda yaşanabilecek sorunlardan dolayı müşterinin uğrayacağı veri kayıplarından sorumlu tutulamaz, müşteri kendi verilerini düzenli olarak kaydetmekle yükümlüdür.

3.13: HOSTING MARKETI, vermiş olmuş ürün ve hizmetlere özel kullanım şartlarını ürün ve hizmete özel hazırlanmış web sayfasında belirtmektedir. Kullanıcılar hizmetleri satın aldıklarında bu şartları da kabul etmiş sayılırlar.

3.14: HOSTING MARKETI, vermiş olduğu ürün ve hizmetlerde zaman içinde değişikliğe gidebilir.

3.15: Müşteri, almış olduğu hizmetleri diğer kullanıcılara zarar vermeyecek şekilde kullanmakla yükümlüdür. HOSTING MARKETI bu tür kullanımların tespitinde Müşteri'yi uyarıp düzeltmesini isteyebilir veya bilgi vermeden hizmeti geçici olarak askıya alabilir.

3.16: Müşteri, kullandığı hizmetlerde Limitsiz olarak belirtilen tüm kaynakların iyi niyet ve genel kullanım şartlarına uygun şekilde kullanması durumunda limitsiz olduğunu kabul ederek hizmetine devam eder. Sunucu kaynaklarının aşırı kullanımı veya kaynakların amacı dışında kullanımı gibi durumlar olması durumunda HOSTING MARKETI Müşteri'yi uyarıp düzeltmesini isteyebilir veya bilgi vermeden hizmeti geçici olarak askıya alabilir.

3.17: HOSTING MARKETI, kullanılan ürün ve hizmetin içeriği ve kapsamından bağımsız olarak, herhangi bir şart ileri sürmeden hizmeti sonlandırma kararı alabilir. Bu durumda kullanıcıya hizmet ve ürün den kalan bakiyesi iade edilir. Müşteri iade işlemini kabul etmemesi veya ilgili bildirimlere cevap vermemesi durumunda ilgili bakiye hesabına artı bakiye olarak yansıtılır.

3.18: HOSTING MARKETI, süresi dolmuş alan adı, hosting, veya diğer sunduğu hizmetleri süre bitiminden sonra durdurma, hizmeti tamamen iptal etme hakkını saklı tutmaktadır. Süresi dolmuş veya ödemesi sağlanmamış hizmetlerin iptalinden sonra herhangi bir veri kaydı tutma yükümlülüğü bulunmamaktadır.

3.19: HOSTING MARKETI, Alan adı Tescil hizmetlerinde birebir olarak ICANN ve alan adı ana üreticisi pozisyonunda yer alan REGISTRAR şirketlerin şartlarına uymaktadır. Bu konuda tüm sorumluluklar ve süreçler REGISTRAR şirketlerin şartları olarak geçerlidir. Alan adlarının tescil süreçleri yazılım sistemleri tarafından yönetilir, bu yazılımlar HOSTING MARKETI ve Registrar şirketler üzerinde çalışmaktadır. Bu çalışma sırasında yaşanabilecek arıza veya erişim sorunlarından dolayı tescil, güncelleme, düzenleme, değişiklik, silme gibi süreçlerde yaşanabilecek hatalarda Müşteri tüm sürecin kontrolünden sorumludur.

3.20: Alan adı tescil, yenileme veya düzenleme işlemleri 3. parti yazılımlar veya manuel işlemler aracılığı ile yapılmaktadır. Bu tür işlemlerden kaynaklabilecek hatalarda kullanıcının hatayı fark etmesi veya tarafına registrar firma tarafından uyarı yapılması durumunda müşteri bu bildirimleri HOSTING MARKETI ile paylaşmakla yükümlüdür. Aksi halde oluşabilecek aksaklık, ziyan veya kayıplardan HOSTING MARKETI sorumlu değildir.

3.21: HOSTING MARKETI alanadı tescil işlemlerinde müşteri bilgilerini kayıt işleminden zorunlu olduğu için Domain Operatörü veya aracı firma ile paylaşmaktadır.HOSTING MARKETI, Alan adı Tescil Hizmetlerinde, whois bilgisi değiştirme ve doğruluğunun sorumluluğu, alan adı tescil şifresi sorumluluğu, transfer kilidi sorumluluğu müşteriye aittir. ICANN kuralları gereği doğrulanmayan whois bilgilerinden dolayı HOSTING MARKETI veya domain operatörleri alanadını askıya alabilir. Whois bilgilerinin doğrulanmasını isteyecek belgeler isteyebilir.

3.22: Kayıt, transfer, yenileme, whois, NS güncelleme, durum değişikliği vb. domain işlemlerinde HOSTING MARKETI hizmet aldığı kayıt operatörüne (registrar) bağlı olan kural ve sözleşmeler ile birlikte ilgili ICANN kurallarını uygular. Bu kurallar zaman içinde değişiklik gösterebilir. Kullanıcı bu sözleşme ve kurallarda yapılabilecek olası tüm değişiklikleri kabul etmiş sayılır.

3.23: Alan adı uyuşmazlığı çözümünde HOSTING MARKETI, kayıt operatörünün (registrar) kurallarına bağlı olarak işlem gerçekleştirir. .com .net .org gibi alan adlarında uyuşmazlık çözümü için ICANN kuralları gereği UDRP süreci uygulanabilir. Kullanıcı HOSTING MARKETI üzerinde bulunan alan adlarında bu maddelerin ve süreçlerin uygulanabileceğini kabul eder.

3.24: Alan adı uyuşmazlığı çözümüne yönelik olarak HOSTING MARKETI kullanıcıyı yasal mercilere, Alanadı uyaşmazlık çözüm mekanizmasına (UDRP) yönlendirebileceği gibi, gerekli gördüğü durumlarda alan adına erişimi panel üzerinden sınırlayabilir veya kapatabilir. Alan adı whois korumasını etkinleştirip, devre dışı bırakabilir, alan adı transfer kilidini devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilir, alanadının süresini uzatabilir veya alan adı NS bilgilerinde güncellemeye gidebilir.

3.25: Whois gizleme servisi kişisel verilerini korumak veya zararlı spam listelerine girmek istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bu hizmet kullanıcıyı yasal makamlar tarafından ulaşılmaz kılmadığı gibi HOSTING MARKETI, bu hizmetin yasa dışı işlemler için kullanılmasına izin vermemektedir. Whois gizleme hizmetinde %100 gizlilik güvencesi verilmemektedir. HOSTING MARKETI kullanıcı talebinden bağımsız olarak whois servisini kapatabilir veya açabilir.

3.26: HOSTING MARKETI, Alan adı tescil hizmetlerinde sağlama şartlarını ve fiyatlarını bilgi vermeksizin değiştirme hakkına sahiptir. Bu düzenleme yıllık ödeme yapılan alan adlarının servis yenilenmesi sürecinden sonra yürütülüğe girecek olup servis yenilenmesi sırasında güncel fiyat ve şartlar açık ve eksiksiz olarak belirtilmektedir. Müşteri yenileme yapmak istemez ise veya yenilemeyi farklı bir şirket üzerinden yapmak isterse bu durumda Registrar şirketlerin ve Icann'ın koymuş olduğu kurallar çerçevesinde işlem yapma hakkına sahiptir.

3.27: HOSTING MARKETI, Alan adı hizmetlerinde yenileme süreçlerini zamanında gerçekleştirmeyen müşteriler için alan adlarını süre bitimi itibari ile askıya almaktadır. HOSTING MARKETI süresi biten alanadlarını bir park sayfasına yönlendirebilir. Bu askı süreci alan adının üreticisinin belirlediği zamana göre değişir. Bu süre zarfında alan adını satın alan ana müşteri yıllık yenileme bedelini ödeyerek alan adını yenileyebilir ve tekrar geri alarak kullanım hakkını kazanabilir. Alan adı bu süre içerisinde yenilenmediği durumlarda alan adı REDEMPTATION PERIOD'a düşecektir. Bu süreçte alan adının hakkı artık müşteriden çıkmış ve bizim şirketimizin ve registrar şirketin insiyatifine bırakılmıştır. Bu süreçte alan adını HOSTING MARKETI veya Registrar farklı bir şirkete satma hakkına sahiptir. Redemptation period sürecinde alan adını tekrardan almak isteyen eski müşteri veya yeni almak isteyen yeni müşteri değeri alan adı üreticisine göre değişmekle birlikte ortalama 100 USD olan ceza ücretini ödeyerek geri alabilir. Redemptation period sonrasında alınmayan alan adlarında artık süreç Registrar'ın insiyatifine geçmekte olup bu süreç sonrasında alan adının HOSTING MARKETI üzerinden geri alınması mümkün olmamaktadır.

3.28: Alan adı hizmetleri satılan bir ürün değil, ücreti ödendiği süre boyunca kullanım hakkı alınan bir hizmet şeklidir. Bu nedenle alan adının bitiş süreleri içerisinde ücretinin ödenmemesi durumunda bu hak başka bir kişiye geçebilir.


4 - Süre


4.1: İş bu sözleşme sipariş ve ödeme işlemlerinin internet ortamından HOSTING MARKETI a iletilmesi ile birlikte tarafların belirtilen hak ve yükümlülükleri başlar.

4.2: Sözleşme süresi müşterinin ilgili hizmet için sipariş sırasında seçmiş olduğu ödeme periyodu kadardır.


5 - Ücret


5.1: İş bu sözleşmede belirtilen hizmetler karşılığı olarak ödenecek ücret sipariş işlemi sırasında belirtilen miktar kadardır. Belirtilen ücretlere kdv sonradan dahil ederek hesaplanır ve müşteriye gösterilerek tahsilat gerçekleşir.

5.2: HOSTING MARKETI önceden haber vermeksizin fiyatlar ve tarifeler üzerinde ileriye dönük olarak değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Müşteri iş bu değişiklikler konusunda şimdiden oluşabilecek değişiklikleri kabul, beyan ve taahhüt eder.

5.3: Ücret sipariş tarihindeki Garanti bankası efektif satış kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilerek ödenir.

5.4: Ücret kati sipariş tarihinden itibaren 5. iş günü sonuna kadar sipariş işlemi sırasında kredi kartı ile ödeme talimatı var ise kredi kartı hesabından, kredi kartı ile ödeme talimatı yok ise müşteri iletişim adresinde belirtilen banka hesap numaralarına veya HOSTING MARKETI 'ne elden ödemekle yükümlüdür.

5.5: Ödemenin gecikmesi durumunda HOSTING MARKETI vade farkı faturası kesme hakkını saklı tutar.

5.6: HOSTING MARKETI, müşteri ödeme işlemini tamamlayıncaya kadar ilgili hizmeti kapatma, açma hakkını saklı tutar.

5.7: Müşteri almış olduğu hizmetlerin ödemelerini ödeme yöntemi ayrımı olmaksızın HOSTING MARKETI'a bildirmekle yükümlüdür. Bildirimde sipariş numarası, ödeme yapılan ürün veya hizmetin ismi ve ödeme yöntemi açık bir şekilde belirtilmelidir.


6 - Askıya Alınma


6.1: Ödeme konusunda problem yaşanması, kredi kartı ile ödeme talimatı olan müşterilerde provizyon sorunları veya hüküm ve yükümlülükler ile ilgili maddelerden dolayı HOSTING MARKETI, müşteriye verilen hizmetlerin tümünü, e-mail, web, ftp hesaplarının tamamını durdurma hakkını saklı tutar.

6.2: Bu durumun devam süresince müşteri adına e-mail, web, ftp erişimleri yapılamaz ve e-mail hesapları bloklanarak gelen e-mailler geri çevrilir.


7 - Fesih


7.1: Müşteri iş bu sözleşmenin herhangi bir maddesine aykırı davranarak sorumluluklarını ve taahhütlerini yerine getirmediği takdirde yada iş bu sözleşmenin ön yüzünde beyan ettiği bilgilerin doğru olmadığının tespiti halinde, yukarıda belirtilen sözleşmeyi askıya alma halinin 7 günden fazla devam etmesi halinde, HOSTING MARKETI hiç bir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etme hakkına sahiptir.

7.2: Bu şekilde gerçekleşecek fesih sonrasında müşteri; kalan süreye bakılmaksızın ödemiş olduğu son sözleşme ücretini geri isteyemeyeceğini, fesih tarihinde yürürlükte olan emsal sözleşme bedelinin 5 katı ticari cezai tazminat ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

7.3: Sözleşmenin sona erme süresinden önce müşteri tarafından fesih edilmesi halinde sözleşme sonuna kadar ödenecek olan ücretlerin 1/2 sini defaten ve peşin olarak ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.


8 - İletişim ve Bilgi Adresleri


8.1: Taraflar konusu sözleşmeden kaynaklanan her türlü tebligat için taraflar sipariş adresinde belirtilen adresleri yasal tebligat adresleri olarak kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir.

8.2: Bu adreslere yapılan her türlü tebligat tarafların eline ulaşmasa bile tebliğ edilmiş kabul edilecektir. İş bu adreslere ait değişiklikler diğer tarafa yazılı olarak bildirilmedikçe eski adresler geçerli olacaktır.

8.3: HOSTING MARKETI sözleşme süresi içinde müşteri'ye tahsis ettiği elektronik posta adresine mesaj, bilgi, yazı, ihtar, ödeme bildirimi, hesap hareket çizelgesi, hesap ekstresi gönderebilir. Müşteri söz konusu elektronik iletilerin alınmadığı yada kendisine ulaşmadığı iddiasında bulunamayacağı gibi yasal anlamda tebliğ etmiş sayılacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.


9 - Ücretin Ödenmesinde Temerrüde Düşülmesi


9.1: Müşteri, aldığı hizmetlere karşılık başvuru tarihini takip eden 7 gün içinde ödeme gerçekleştirmediği takdirde temerrüde düşmüş sayılır. Bu durumda HOSTING MARKETI kur farkı faturası kesebileceği gibi dilerse fatura tarihinden itibaren aylık %7 gecikme faizi talep edebilir. Müşteri bu gecikme faizi ve kur farkı faturasını ödemeyi beyan ve kabul eder.

9.2: Müşteri, iş bu sözleşmeden doğan her tür alacak için HOSTING MARKETI 'un dava yada icra takibi açması halinde de aylık %7 gecikme faizi, bakiye borç miktarının %50'si kadar cezai şart, %10'u Avukatlık Ücreti ve diğer tüm yasal giderleri ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.

9.3: Müşteri, iş bu sözleşmeden doğan alacaklarının tahsili için yasal mercilere İhtiyati Haciz ve İhtiyati tedbir için başvurması halinde HOSTING MARKETI 'un teminatsız İhtiyati Haciz ve İhtiyati Tedbir kararı almaya yetkili olduğunu ancak buna rağmen Mahkemelerce teminat istendiğinde, Bankalardan alınacak teminat mektuplarından doğacak komisyon ve her türlü ücretin kendileri tarafından ödeneceğini ve bu konulara hiçbir itirazda bulunmayacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.


10 - Kişisel Verilerin Korunması


10.1: İşbu Sözleşme’nin uygulanmasında, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ve ikincil düzenlemelerinde yer alan tanımlar uygulama alanı bulacaktır.

10.2: Taraflar, kişisel verileri KVKK ve ikincil düzenlemelerine, Kişisel Verileri Koruma Kurumu (“Kurum”) ilke ve kararlarına uygun olarak işleyeceklerini ve aktaracaklarını kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.3: Müşteri, HOSTING MARKETI ile arasındaki her türlü ilişki kapsamında HOSTIRNG MARKET'ine Kişisel Veri aktarımı gerçekleştirilen hallerde, Kişisel Veriler'in HOSTING MARKETI tarafından işlenmesine ve üçüncü kişilere aktarılmasına ilişkin olarak, yürürlükte bulunan (Kişisel Verileri Koruma Kurulu (“Kurul”) kararları dahil) kişisel verilerin korunması mevzuatı kapsamında ilgili kişilere karşı başta aydınlatma yükümlülüğü ve açık rıza alma yükümlülükleri olmak üzere her türlü yükümlülüğü ispatlanabilir bir şekilde yerine getireceğini, bu metinlerin işbu Sözleşme’nin onaylanması esnasında HOSTING MARKETI tarafından kendisine ibraz edilen aydınlatma ve açık rıza metinlerindeki veri işleme süreçlerini kapsayacağını, bu yükümlülüklerin yerine getirildiğine ilişkin kayıtları HOSTIRNG MARKET'nin talebi olması halinde HOSTIRNG MARKET'ine ibraz edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.4: HOSTING MARKETI, kullanım amacı ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmekle sınırlı olmak üzere karşı Tarafça kendisine aktarılan Kişisel Veriler'i hizmet sağlayıcıları, işbirliğinde olduğu üçüncü kişiler gibi üçüncü kişilere veri güvenliği önlemlerine riayet ederek aktarabilecektir.

10.5: HOSTING MARKETI ve/veya yukarıdaki 10.4. madde tahtında hizmet sağlayıcıları ve işbirliğinde olduğu üçüncü kişiler, Kişisel Veriler'i taraflar arasındaki ticari ilişkinin yürütülebilmesi ve/veya yasal yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi adına yurt dışına aktarabilirler. Bu durumda Müşteri, ilgili mevzuat doğrultusunda aranan şartların yerine getirilmesinden ve Kurul tarafından çıkarılacak tüm düzenlemelere riayet edilmesinden sorumlu olduğunu, yurt dışına aktarım süreçlerine dair gerekli aydınlatma ve açık rıza alma yükümlülüklerini kişisel verilerini HOSTIRNG MARKET'ine aktardığı ilgili kişilere karşı yerine getireceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.6: Müşteri, Kişisel Veriler’in HOSTIRNG MARKET'ine aktarımının güvenli bir şekilde sağlanmasından sorumlu olduğunu, bu kapsamda kişisel veri aktarımını sağlarken kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önleyeceğini, kişisel verilere hukuka aykırı olarak erişilmesini önleyeceğini ve kişisel verilerin muhafazasını sağlayacağını, bu doğrultuda her türlü teknik ve idari tedbiri almakla yükümlü olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.7: HOSTING MARKETI, kendisine aktarılan Kişisel Verileri’n hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek, kişisel verilere hukuka aykırı olarak erişilmesini önlemek, kişisel verilerin muhafazasını sağlamak adına gerekli her türlü teknik ve idari tedbiri alacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.8: Taraflar, karşı Tarafça kendisine aktarılan Kişisel Veriler’e herhangi bir şekilde yetkisiz erişim gerçekleşmesi, siber saldırı gibi veri güvenliğinin sağlanamadığı durumda, bu durumu derhal ve her halde en geç 24 (yirmi dört) saat içerisinde karşı Taraf’a yazılı olarak bildireceğini, bu durumdan doğabilecek zararların minimize edilmesi ve doğan zararın giderilmesi için karşı Taraf ile işbirliği içerisinde çalışacağını, bu kapsamda karşı Tarafça talep edilen her türlü bilgi, belge ve desteği gecikmeksizin sağlayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.9: Taraflar; kişisel verilerin adli bir makamdan gelen ve kişisel verilerin söz konusu adli makama açıklanmasını gerektiren yasal olarak bağlayıcı talepleri en kısa sürede ve en geç 48 (kırk sekiz) saat içerisinde karşı Taraf’a yazılı olarak bildirir. Bu doğrultuda Taraflar, karşı Taraf’ın hukuki yükümlülüklerini yerine getirebilmesi ve karşı Taraf’ın en az zararı görmesi adına her türlü tedbiri alacağını, bu kapsamda karşı Taraf ile işbirliği içerisinde ilerlemeyi ve karşı Tarafça talep edilen bilgi ve belgeleri sağlamayı kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.10: Taraflar, işbu Sözleşme kapsamındaki Kişisel Veri İşlemeleri bakımından, KVKK ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararları başta olmak üzere, kişisel verilerin korunması ile ilgili yürürlükte bulunan tüm düzenlemelere, usul ve esaslara uygun davranacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

10.11: Taraflar, ilgili kişi tarafından veri işleme süreçleriyle ilgili yasal mevzuat kapsamında karşı Taraf’ı ilgilendiren herhangi bir hak talebinin kendisine yöneltilmesi halinde, bu talebi yazılı olarak 48 (kırk sekiz) saat içerisinde karşı Tarafa yazılı olarak bildirecek olup karşı Taraf’ın ilgili kişi taleplerini usulüne uygun olarak yanıtlayabilmesi adına gerekli desteği sağlayacaktır.

10.12: Taraflar arasındaki ilişki uyarınca HOSTING MARKETI veri işleyen, Müşteri ise veri sorumlusudur. Bu kapsamda HOSTIRNG MARKET'nin işbu Sözleşme’nin kişisel verilere ilişkin hükümlerini veya KVKK mevzuatını ihlal etmesi sebebiyle Müşteri’nin herhangi bir zararı doğması halinde HOSTING MARKETI, mahkeme kararı ile kusurunun bulunduğunun kesinleştiği durumlarda Müşteri’nin zararlarını işbu Sözleşme bedeli ile sınırlı olmak üzere tazmin edecektir.

10.13: Müşteri tarafından işbu Sözleşme hükümlerinin, KVKK ve ikincil mevzuatı ile Kurum ilke ve kararlarının ihal edilmesi sebebiyle HOSTIRNG MARKET'nin herhangi bir zarara uğraması halinde Müşteri, HOSTIRNG MARKET'nin doğacak olan zararlarını tazmin edeceğini, bu kapsamda HOSTIRNG MARKET'nin kendisine rücu hakkının saklı olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.


11- Yetkili Mahkeme ve İcra Daireleri


11.1: İş bu sözleşme bununla birlikte 11 madde ve alt başlıklardan ibaret olup, taraflarca okunup anlaşılarak imza altına alınmıştır. (İmza altına alınma. siparişin internet ortamında HOSTING MARKETI 'ne gönderilmesi ile gerçekleşmiş kabul edilir). HOSTING MARKETI gerek gördüğü taktirde yeni maddeler ve/veya alt başlıklar ekleyebilir, çıkartabilir yada maddeler üzerinde değişiklik yapabilir. Müşteri bu değişiklikleri önceden kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.

11.2: İş bu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde Ankara Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Tüm paketlerimiz için Kullanıcı Sözleşmesi ile birlikte Genel Kullanım Koşulları'ndaki maddeler de geçerlidir.


Gizlilik Politikası


Hostingmarketi.com sitesinde işlem yapmadan önce lütfen bu Gizlilik Politikasını okuyunuz, Gizlilik Politikası'nı kabul etmiyorsanız, lütfen hostingmarketi.com sitesi üzerinde işlem yapmayınız. Bu Gizlilik Politikası Hostingmarketi.com için geçerlidir ve Hostingmarketi.com üzerinde bahsi geçen diğer siteler için bağlayıcı niteliği bulunmamaktadır. Bu Gizlilik Politikası ile Hostingmarketi.com un şartlarını kabul etmiş olmaktasınız.


Kişisel Bilgi


Ürünlerimizi sizlere tanıtmak, yeni ürünlerimiz, hizmetlerimiz yada promosyonlarımızdan sizleri haberdar etmek, yeni ürün satışı yapmak veya ürün satışı sonrası destek vermek için Hostingmarketi.com sitesinde; isminiz, adresiniz, e-posta adresiniz ve telefon numaranız gibi size özel, kişisel bilgilerinizi istememiz gerekebilir. Mevcut bilgileriniz yeterli olmadığı durumda ek bilgiler sizden e-posta, telefon veya faks gibi iletişim araçları ile istenebilir. Tüm bu kapsam içerisinde toplanan bilgi Hostingmarketi.com sitesinde kişisel bilgi olarak nitelendirilmektedir.


Otomatik Olarak Toplanan Kişisel Olmayan Bilgi


Hostingmarketi.com siteyi ziyaretiniz sırasında, İnternet protokol adresiniz, bilgisayarınızın işletim sistemi, tarayıcı tipiniz, trafik biçimleri yada herhangi ilgili Web sitelerinin adresi gibi belirli teknik bilgiyi toplamamıza imkan veren teknolojileri kullanabilir. Ziyaretçilerimiz hakkında daha detaylı bilgi elde etmek için sitemiz tarafından bilgisayarınıza cookie -çerez- olarak nitelendirilen bilgi dosyaları gönderilebilir. Bu dosyalar tamamen kullandığınız sistem ile ilgili teknik bilgi içeren ve dünyada yaygın olarak kullanılan dosyalardır.


Bilginin Paylaşımı


Hostingmarketi.com kişisel bilgi içermeyen datayı (Kullanılan işletim sistemi, ziyaretçilerin cinsiyeti vb.) 3. şahıslar ile bilgi vermek amacıyla paylaşabilir. Yasal olarak tarafımızdan istenmedikçe kişisel olarak nitelendirilen özel bilgiler 3. şahıslar ile paylaşılmamaktadır. Hostingmarketi.com HM markasıdır, ve kişisel bilgiler; bilgi veya promosyon amaçlı şirket bünyesindeki diğer siteler ile paylaşılabilir.


Alınan hizmete bağlı olarak (SSL, domain, lisans vb.) Hostingmarketi.com kullanıcı bilgilerini tescil veya hizmetten yararlandırma işleminde kullanmak için 3. taraflar ile paylaşabilir. Burada paylaşımın amacı işlemin gerçekleşmesi için gerekli olan zorunlu bilgilerin ilgili taraf (kurum/firma) ile paylaşılmasıdır. Alan adı tescilinde ICANN kurallarına bağlı olarak Hostingmarketi whois bilgilerini ICANN ın zorunlu koştuğu ve belirleyeceği kurum veya firmalara iletebilir. Domain tescilinde; zorunlu olarak Domain Operatörüne aktarılan hesap ve whois bilgilerini Domain Operatörü kendi işleyişleri için kayıt edebilir ve işleyebilirler.


Güvenlik


Hostingmarketi.com verinin mutlak güvenliği için gerekli teknolojik tedbirleri almaktadır. Ancak hiçbir teknolojik sistem %100 güvenli değildir. Hostingmarketi.com un hatalı kullanım yada kişisel bilgilerinize yetkisiz erişim gibi riskleri önlemek yada minimum seviyeye indirmek için gerekli tedbirleri almaya ve bu yönde bilgilendirici yayın yapmaya çalıştığını bilmenizi isteriz. Özellikle online işlem sırasında kullanılan kredi kartı bilgilerinin 128 bit şifreleme teknolojisi ile tarafınızdan alınıp bankaya iletilmektedir.


Toplanan Verilerin Doğruluğu


Hostingmarketi.com ziyaretçisi tarafından girilmiş olan eksik yada yanlış bilgiyi, ziyaretçisinden gelecek yeni bilgi veya çapraz sorgulama yöntemi ile elde edeceği doğru bilgi ile değiştirebilir yada silebilir.


Değişiklikler


Hostingmarketi.com olarak dilediğimiz zaman ve bildirimde bulunmadan bu Gizlilik Politikası'nı, Siteyi yada bu sayfalara erişimi değiştirebilir yada kaldırabiliriz.

İade Şartları


Hostingmarketi.com müşterisi satın aldığı hizmetlerden; hosting, barındırma ürünlerini satış tarihinden itibaren 4 gün içerisinde hiç bir mazeret göstermeksizin iade talebinde bulunabilir.

Koşulsuz iade şartları sadece yeni satın alınan hosting paketleri için geçerlidir. Lisans, domain, SSL gibi ürün, hizmetler ve yenileme ödemeleri iade kapsamının dışındadır.

Müşterinin iade talebi olması durumunda bu talebini email aracılığı ile Hostingmarketi.com müşteri hizmetlerine bildirmekle yükümlüdür.

Hostingmarketi.com iadeyi havale, EFT, nakit veya Kredi kartı işleminin kısmi iadesi şeklinde gerçekleştirebilir. İade işlemlerinde iade Hostingmarketi.com un belirlediği kaynağa, iade işlemi için gerekli masraf düşüldükten sonra yapılacaktır.


Genel Kullanım Şartları


Tüm paketlerimiz için Kullanıcı Sözleşmesi haricinde aşağıda yer alan kullanım maddeleri geçerlidir.

1. Tüm paketlerimiz için hesap başına e-posta kotası 250 MB'dir. E-Posta gönderim limiti 150 Adet / Saat' e kadardır. Hostingmarketi.com saatlik gönderimlerde değişikliğe gidebilir.

2. Müşteri tarafından alınan yedekler 15 gün süreyle sunucuda barındırılır ve daha sonra sistem tarafından otomatik olarak kaldırılabilir.

3. Paketler dosya paylaşımı, dosya/veri deposu, indirme merkezi veya yedekleme alanı gibi web hosting kavramına aykırı düşecek amaçlar için kullanılamaz.

4. Paketler toplu / spam e-posta gönderimleri için kullanılamaz. Hostingmarketi.com gerekli gördüğünde saatlik gönderimlerde kısıtlamaya gidebilir.

5. Müşteri sahip olduğu verileri yedeklemekle yükümlüdür. Olası veri kayıplarından firmamız sorumlu tutulamaz.

6. Ücretsiz site taşıma hizmeti için %100 taşıma garantisi verilememektedir.

7. Sınırsız özellikler iyi niyetli kullanım esasına dayanmaktadır. Buradaki amaç müşterilerimizin herhangi bir limite takılmadan iyi niyet çerçevesinde paketlerini kullanmalarıdır. Paketlerde bu esasa bağlı CPU limiti uygulaması mevcuttur. İyi niyet aylık trafik kullanım kontrol noktası 50GB'dır. İyi niyet disk kullanım kontrol noktası 10GB'dır.

8. Paketlerimizde aksi belirtilmedikçe CPU kullanım limiti bir işlemci çekirdeğinin %25'i kadardır. Belirli paketlerde bu oran %50'ye kadar çıkabilmektedir.

9. Hosting paketlerimizde aksi belirtilmedikçe dosya adedi limiti (inode limit) 100.000 dir.

10. Tüm hosting paketlerinde eş (park/alias) domainler sadece mevcut web sitesinin eş yayını için kullanılabilir. Web sitesi yayını dışındaki kullanımlarda (posta vb.) Hosting Marketi ilgili servisleri haber vermeksizin askıya alabilir.

11. Hosting hizmetlerinde kullanılan Addon/ Alias / Eş / Park alan adları kullanıcı hesabında alan adı hizmeti olarak kayıtlı ise kullanılabilir. Kendisine ait olmayan veya farklı bir firma üzerinde kayıt edilmiş alan adlarının kullanılması durumunda alan adı kullanım hakkının ispatı kullanıcıya aittir. Hosting Marketi gerekli gördüğü durumlarda bu ek alan adlarının yayını durdurabilir, hosting hizmetinden kaldırabilir.

12. Paylaşımlı hosting altyapılarımızda sunucu güvenliğini etkileyebilecek herhangi bir fonksiyon veya kütüphanenin kullanılmasına izin verilmemektedir.

13. Paylaşımlı hosting altyapısında kontrol panel üzerinde sağlanan php fonksiyonları dışında ek bir fonksiyon sağlanamamaktadır. Standart uygularımın (Wordpress, Opencart vb.) üzerine 3. parti modül kurmak isteyen kullanıcılarımızın bu fonksiyonları kontrol ederek uygulamaları kurması gerekmektedir.

14. Paylaşımlı hosting altyapımızdan hizmet alan kullanıcılarımızın SSH erişim hakkı bulunmamaktadır.

15. Paylaşımlı hosting altyapılarımızda php fonksiyonu olan exec, escapeshellarg, popen, proc_open fonksiyonlarının kullanılmasına izin verilmemektedir.

16. Hostingmarketi.com belli aralıklarla kaynak kullanımını (CPU, dosya adedi / boyutu, MySQL, MSSQL, Trafik, Disk kullanımı vb.) takip edebilir ve müşteriden kaynaklarını düşürmesini isteyebilir. Paket limitlerinin veya iyi niyetli kullanım esaslarının aşıldığı durumlarda sistem otomatik olarak limitleme, durdurma, özel bir sayfaya yönlendirme veya sınırlandırma işlemi gerçekleştirebilir.

17. Hostingmarketi.com, kaynak kullanımlarına veya sunucu performansı gibi kriterlere bağlı olmaksızın gerekli gördüğünde kullanıcıya haber vermeden aktif paketler için; IP, sunucu ve altyapı değişikliği yapabilir.

18. Kampanya, promosyon, indirim, ücretsiz ek süre vb faydaların kullanımı aksi belirtilmedikçe, firma ve kişiye özeldir. Farklı isim, eposta veya telefon vb kayıtlar üzerinden oluşturulmuş hesaplardan sağlanan faydanın, belirlenen kurallar çerçevesinin dışında kullanımının tespit edilmesi durumunda Hosting Marketi haber vermeksizin ilgili hesabı ve hizmeti askıya alabilir, kullanıcıdan ilgili faydadan oluşan farkın ödenmesini talep edebilir.

19. Her hesabın tek yönetici hesabı bulunur. Bir kullanıcı, farklı veya benzer isim veya bilgiler ile hesaplar açması durumunda, Hosting Marketi haber vermeksizin ilgili hesapları ve hizmetleri askıya alabilir. Hesaplara erişimi kapatabilir.

20. Hostingmarketi.com'un neden göstermeksizin her zaman hizmeti sonlandırma ve iade hakkı vardır.

21. Hostingmarketi.com, hosting paketlerinde ve bu paketleri etkileyen maddelerde ve tüm diğer unsurlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.


Kayıt / Transfer Edilmesine İzin Verilmeyen Domainler


Aşağıda sıralanan maddelere uymayan domainlerin kayıt, transfer edilmesine veya sunucularımızda barındırılmasına izin verilmemektedir. Bu kurallara uymadığı tespit edilen domainler önceden uyarı yapılmaksızın silinebilir.

1. 5651 No'lu i̇nternet ortaminda yapilan yayınların düzenlenmesi̇ ve bu yayınlar yoluyla i̇şlenen suçlarla mücadele edi̇lmesi̇ hakkında kanuna uygun olmayan domainler

2. Ticari banka isimleri (garantisube, ypkrdsube, akbanksube vb.)

3. Kredi kartı / fatura ödeme noktası isimleri (kartode, faturaode vb.)

4. Çeşitli online oyunları referans alan isimler (Metin2, mt2 vb.)

Kullanımına İzin Verilmeyen İçerikler


Aşağıda sıralanan sitelerin / içeriklerin sunucularımızda barındırılmasına izin verilmemektedir

5651 No'lu i̇nternet ortaminda yapilan yayınların düzenlenmesi̇ ve bu yayınlar yoluyla i̇şlenen suçlarla mücadele edi̇lmesi̇ hakkında kanuna uygun olmayan içerikler

Toplist Siteleri

IRC Scriptleri / Botlar

IRCD (IRC Sunucuları)

Proxy Scriptleri / Anonimleştiriciler

Phising/oltalama ya sebebiyet verebilecek içerikler

Resim Scriptleri (Photobucket veya Tinypic gibi)

Otomatik Sörf / PTC / PTS / PPC Siteleri

IP Tarayıcılar

Bruteforce Programları / Scriptleri / Uygulamaları

E-Posta Bombalayıcılar / Spam Scriptleri

Banner Dönüşüm Ağları (Ticari banner dönüşüm siteleri)

Dosya Yükleme / Mirror Scriptleri (Rapidshare, Hotfile gibi)

Ticari Ses / Radyo yayını yapan siteler

Haciz / Banka borç senetleri

Yüksek faiz programları (HYIP) veya ilişkili siteler

Yatırım siteleri (FOREX, E-altın borsası, İkinci Hayat/Linden Borsası, Ponzi, MLM / Saadet Zinciri)

Karta para yükleme siteleri

Devlet tarafından kontrol edilen maddelerin satışı için gerekli izinlerin bulunmaması

Yüksek faizli bankacılık programları

Loto / Kumar Siteleri

MUDs / RPGs / PBBGs

Hacker odaklı siteler / arşivler / programlar

Yasadışı aktiviteleri teşvik eden siteler

Warez / korsan / yasa dışı içerikleri dağıtan veya bağlantı veren forumlar veya diğer internet siteleri

Banka borç senetleri ve bu senetlerin takas programları

Sahte Siteler (aa419.org & escrow-fraud.com adreslerinde belirtilenler dahil ancak kısıtlamayan şekilde)

Mailer Pro vb eposta marketing / gönderim siteleri

Butona tıklayarak mail gönderme yazılımları

Canlı spor müsabakalarının yayınlanması (UFC, NASCAR, FIFA, NFL, MLB, NBA, WWE, WWF vb.)

Otomatik arkadaşa gönder yazılımları

Anonim veya toplu SMS gönderme uygulamaları

Bitcoin Vb. Madencileri, Takas, Değişim, Ticareti ile ilgili siteler

PayDay Borç siteleri (PayDay borçları veya borç ortaklıkları ile ilgili programlar)

Çocuk pornografisi

Çocuklara ve yaşı küçüklere potansiyel olarak zarar verebilecek çocuk pornografisi dahil diğer tüm içerikler kesinlikle yasaktır. Çocuk pornografisi veya bağlantılarını içeren herhangi bir web sitesinin, bildirim olmaksızın derhal yayını durdurulacaktır.

Politikalar

1. Tüm kullanıcılarımıza sorunsuz ve yüksek standartlarda hizmet sağlamak en büyük önceliğimizdir. Paket detaylarında sözü edilen kurallar ve limitler bu öncelik kapsamında belirlenmiştir. Buna göre; disk, trafik, CPU ve diğer kaynakların tüketimlerinin ana sistemimizi ve bu sistemi paylaşan kullanıcılarımızı herhangi bir şekilde olumsuz yönde etkileyecek düzeyde olmasına izin verilmez.

2. Bireysel ve kurumsal tüm kullanıcılarımız sağlıklı bir e-posta hizmeti kullanma hakkına sahiptir. Spama karşı sahip olduğumuz sıfır tolerans politikamız gibi aldığımız diğer tüm önlemler bu hizmetin sürekliliğini sağlamak üzeredir.

3. Hangi hizmete sahip olursa olsunlar verilerinin kullanıcılarımız için değerli olabileceginin farkındayız. Ancak bu degerin ne kadar oldugunu bilemeyiz. Kullanicilarimizdan bu degerin hosting hizmet bedelinin aylik degerinden daha fazla olmasi durumunda bize bildirmelerini bekleriz. Bu nedenle kullanicilarimizin yedekleme hizmeti alsalar dahi duzenli olarak bilgisayarlarina sitelerinin yedegini almasini tavsiye ederiz. Her kullanıcımızın, aldığı hizmet ne olursa olsun yedek alma sorumluluğunun %100 kendisine ait oldugunu bilmesini isteriz. Olası veri kayıpları durumunda bizden ek yedekleme hizmeti satın alınmamış olsa dahi, elimizde sistem hatalarına karşı alınmış yedeklerin mevcut olması halinde bu yedekleri kendileriyle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

4. Paketlerimizin ve paketlerin sahip olduğu kaynakların, limitlerin her zaman iyi niyetli kullanım esasına dayalı olarak kontrol edildiğini, tüm işlemlerin yine bu esas göz önünde bulundurularak gerçekleştirildiğini belirtmek isteriz.


Açık Rıza Metni


HM (“Hosting Marketi”) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun (“KVKK”) ilgili hükümlerine uygun olarak hazırlanan Müşterilere İlişkin Kişisel Verilerin Korunması Aydınlatma Metni (“Aydınlatma Metni”) tarafımca mail olarak istenmiş olup incelemiş, okunmuş ve anlaşılmıştır.. Bu kapsamda Aydınlatma Metni sınırları çerçevesinde aşağıda belirtilen kişisel veri aktarım süreçlerine açık rıza veriyorum:

Ad-soyad ve iletişim bilgilerimin reklam, tanıtım, pazarlama ve kampanya süreçlerinin yürütülebilmesi adına iletişime geçilebilmesi amacıyla işlenmesi ve bu kapsamda Hostingmarketi’nin yasal yükümlülüğü uyarınca İleti Yönetim Sistemi’ne aktarılması

Kimlik, iletişim verilerimin, yurt dışında mukim ICANN Akredite veri depolama firmasına, işbu şirketten hizmet alınması ve verilerin yurt dışında yer alan serverlarda depolanması sebebi ile bu amaçlarla aktarılması.

Kimlik, iletişim verilerimin ve kullanılan cihaza ait IP verilerimin yurt dışında mukim olan SSL kayıt firmalarına, SSL kayıt aracı firmalarına, yazılım firmalarına, lisans satışı yapan aracı firmalara işbu şirketlerden hizmet alınması ve verilerin yurt dışında yer alan serverlarda depolanması sebebi ile bu amaçlarla aktarılması.

Uzaktan teknik destek verilmesi durumunda Anydesk uygulaması hizmetini veren firmanın İspanya’da mukim olması; Teamviewer hizmetini veren firmanın Almanya’da mukim olması; Dosya ve ses iletişimi sağlayan Whatsapp firmasının Amerika Birleşik Develeri’nde mukim olması sebebiyle işbu şirketlerden hizmet alınması ve verilerin yurt dışında yer alan serverlarda depolanması sebebi ile bu amaçlarla aktarılması.

Açık rızam ve kendi talebim uyarınca alınan hizmetlerin alt yapısının ve bulut hizmetlerinin yurt dışında mukim veri merkezlerinde depolanabilmesi adına verilerimin saklanmasını talep ettiğim bulut hizmeti sunan firmanın veri merkezinin bulunduğu ülkeye aktarılması


Müşterilerin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metni


HM (“Hosting Marketi”) olarak operasyon ve faaliyetlerimizi sürdürürken işlemekte olduğumuz kişisel verilere ve ilgili kişilere saygı duymakta, kişisel verilerin güvenliği hususunda mevcut mevzuat ve evrensel değerler çerçevesinde azami hassasiyeti göstermekteyiz. Bu doğrultuda Hosting Marketi olarak müşterilerimize ilişkin tüm kişisel verilerin güvenliliğini ve gizliliğini önemsiyoruz. Hosting Marketi, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”)’nda yer alan düzenlemelere uygun olarak kişisel veri işleme faaliyetlerini yürütmektedir.

Veri Sorumlusu
Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlülüğü’ başlıklı KVKK’nın 10’uncu maddesinin 1’inci fıkrasının (a) bendi veri sorumlusunun kimliği konusunda bilgi verilmesi yükümlülüğünü getirmiştir. KVKK’nın 3’üncü maddesinin 1’inci fıkrasının (ı) bendinde veri sorumlusu, ‘Kişisel verilerin işleme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan gerçek veya tüzel kişiler’ olarak tanımlanmıştır. KVKK’nın uygulanması bakımından Hosting Marketi ‘veri sorumlusu’ olacaktır. Bu çerçevede ‘veri sorumlusunun kimliği’, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun şekilde bilişim hizmetleri alanında faaliyet göstermek üzere kurulmuş Sanayi Mah. Koza Sk. Çarşı Yapı AVM F6 Blok No:10 İzmit/Kocaeli adresinde mukim ve fasılasız bir şekilde varlığını sürdüren Hosting Marketi’dir.

İşlenen Kişisel Veriler
Tarafınıza ait kişisel veriler, Hosting Marketi tarafından doğrudan Sizlerden veya internet sitesi üzerinden sağladığınız bilgiler aracılığıyla elde edilebilmektedir. Bu doğrultuda toplanan ve işlenen verileriniz bireysel müşteri olmanız halinde; ad-soy ad, e-posta adresi, telefon numarası, referans numarası, adres, doğum tarihi ve T.C. kimlik numarası bilgilerinizdir.

Şayet internet sitemiz üzerinden kurumsal hesap oluşturarak kurumsal müşteri olmanız halinde ise işlenen kişisel verileriniz ad, soy ad, unvan, yetkili kişi bilgisi, TC kimlik veya vergi numarası, telefon numarası, e-posta adresi, referans numarası bilgilerinizdir.

Sizlerle gerek bireysel, gerek ise kurumsal müşteri ilişkimiz kurulması halinde yukarıda yer verilen kişisel verilerinize ek olarak banka hesap bilgileri, doğum tarihi, imza sirküleri, pasaport bilgileri, hizmetin kullanılacağı IP bilgisi ve tarayıcı bilgileri, telefon görüşmesi kayıtları, sosyal medya üzerinden Bizlerle irtibat kurmanız halinde sosyal medya hesap bilgileriniz, çek ile ödeme yapılması halinde çek üzerinde yer alan bilgileriniz gibi kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından işlenmektedir.

Kredi kartı ile ödeme yapmanız durumunda kredi kartı bilgisi tarafımızca tutulmamakta, sadece isim, soy isim ve kredi kartını ilk 6 ve son 4 hanesi ile son kullanım tarihi güvenlik sebebiyle tutulmaktadır.

Kişisel Verilerin İşlenme Amaçları
Hosting Marketi tarafından söz konusu kişisel veriler, KVKK’nın 5’inci maddesinde belirtilen kişisel veri işleme şartlarından bir veya birkaçına dayalı olarak, KVKK’nın 4’üncü maddesinde belirtilen kişisel veri işleme ilkelerine uygun şekilde işlenmektedir. Hosting Marketi tarafından işlenen kişisel verilerin amaçları şunlardır:

 • Müşteri hesabı oluşturulabilmesi,
 • Müşteri hesabının kime ait olduğunun tespitinin yapılabilmesi adına yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi,
 • Müşterilerin gerçek kişi olduğunun teyit edilebilmesi ve bu kapsamda yasal yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi,
 • ICANN kuralları uyarınca domain hesaplarının teyidinin gerçekleştirilebilmesi,
 • Oluşturulan hesaplar ile ilgili şüpheli durumların oluşması halinde güvenliğin sağlanabilmesi ve müşteri teyidinin gerçekleştirilebilmesi,
 • .tr domain kayıtları açısından zorunlu bilgilerin temin edilebilmesi,
 • Lisans ürünlerinin tescilinin yapılabilmesi,
 • Güvenliğin temini
 • Alan adı tescil işlemlerinin yürütülebilmesi,
 • Alınan SSL hizmetlerinin kapsamı uyarınca sertifika oluşturulabilmesi adına zorunluluk teşkil etmesi,
 • Pazarlama faaliyetlerinin yürütülebilmesi,
 • Reklam, tanıtım, pazarlama ve kampanya amacıyla ticari elektronik ileti gönderilebilmesi,
 • Hizmetler ve müşteri talep ve şikayetleriyle ilgili iletişim kurulabilmesi,
 • Müşteri desteği taleplerinin yürütülebilmesi,
 • Siparişlerin oluşturulabilmesi ve sipariş sürecinin takibi,
 • Müşteri talep ve şikayetlerinin takip edilerek çözüme kavuşturulabilmesi,
 • Geriye yönelik siparişlerin takibi,
 • Ödemelerin gerçekleştirilebilmesi,
 • Kredi kartı ile yapılan ödemelerde işlem güvenliğinin temini,
 • Ödeme ve fatura işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi, muhasebe işlemlerinin yürütülebilmesi,
 • Tahsilat ve tediye makbuzlarının oluşturulabilmesi,
 • Uzaktan destek hizmetlerinin yönetilmesi,
 • Kullanılan yazılım için destek talebinde bulunulması durumunda Hosting Marketi tarafından gerekli durumlarda konuyla ilgili üretici firmaya destek talebinin ulaştırılması ve ilgili firmaların uzaktan erişiminin sağlanması,
 • Ürünlerin teslimat işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi,
 • Hizmetlerimizin sunulması gerek Şirketimizin gerek ise sizlerin karşılıklı hak ve borçlarının belirlenmesi. İşlenen Kişisel Verilerin Kimlere ve Hangi Amaçlarla Aktarılabileceği Hosting Marketi belirli durumlarda KVKK m. 8 ve m. 9’da gösterilen şartlarda kişisel verilerinizi aktarabilir. Bu kapsamda KVKK m. 8’de belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde sözleşmenin ifası, yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi, ödemelerin gerçekleştirilebilmesi, denetim işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi, muhtemel bir uyuşmazlıkta ispat külfetinin yerine getirilebilmesi sebepleriyle aşağıda belirtilen firmalara kişisel veri aktarımında bulunabilir:
 • Kredi kartı ile ödeme yapılması durumunda ilgili bankalara, ödeme hizmetlerini yürüten firmalara ve mali müşavir firmamıza,
 • Mali yükümlülüklerin yerine getirilebilesi adına mali müşavir firmamıza
 • Müşteri santralini kullanmanız durumunda çağrı merkezi ve santral hizmeti alınan üçüncü kişi iş ortaklarımıza,
 • Tr. uzantılı Domain kaydı oluşturulması durumunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ne bağlı nic.tr Yönetimi’ne,
 • Lisans Hizmeti sağlamak için Lisans üreten veya aracı firmalara
 • SSL hizmeti oluşturmak için SSL üretici veya aracı firmalara
 • Domain tescil hizmeti için Domain registrar veya aracı firamalar
 • İleti Yönetim Sistemi’ne yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi amacıyla,
 • Denetimlerin gerçekleştirilmesi adına denetim firmalarına,
 • Yasal yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi ve resmi taleplerin yerine getirilebilmesi adına kanunen yetkili kamu kurumları gibi üçüncü kişilere ve avukatlık bürosuna. KVKK’nın 9. maddesinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde yurt dışında mukim aşağıda belirtilen firmalara açık rızanızın varlığı halinde veri güvenliği önlemlerine riayet edilerek kişisel veri aktarımında bulunulabilir:
 • İş ortaklarımız olan kayıt kuruluşlarına, ICANN Akredite veri depolama firmalarına, hizmet aldığımız domain kayıt firmalarına, SSL kayıt firmalarına, SSL kayıt aracı firmalarına, yazılım firmalarına, lisans satışı yapan aracı firmalara,
 • Uzaktan teknik destek verilmesi durumunda Anydesk, Teamviewer, Whatsapp gibi üçüncü parti yazılımlara açık rızanıza istinaden aktarılmaktadır. Ayrıca önemle belirtmek isteriz ki Hosting Marketi, kural olarak alt yapı hizmetleri ile bulut hizmetlerini Türkiye’de mukim veri depolama alanları üzerinden yürütmektedir. Ancak müşteri olarak bulut hizmetlerini yurt dışındaki depolama alanlarında konumlandırmak istemeniz halinde, kişisel verileriniz yurt dışına veri güvenliği önlemlerine riayet edilerek açık rızanızın varlığına istinaden aktarılacaktır.


 • Kişisel Verilerinizi Toplamamızın Yöntemleri ve Hukuki Sebepleri

  Süreç kapsamında toplanan kişisel verileriniz, yukarıda belirtilen faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla Hosting Marketi tarafından doğrudan Sizlerden, internet sitemizde yer alan formlar aracılığıyla, e-posta, fax ve/veya telefon görüşmeleri aracılığıyla iş ilişkisi süresince toplanabilmektedir. Hosting Marketi bünyesinde işlenen kişisel veriler müşterinin sözleşmesi süresince güncellenerek işlenebilecektir. Kişisel verileriniz KVKK’nın 5. maddesinde, aşağıda detaylı belirtilen, kişisel veri işleme şartları uyarınca işlenmektedir:

 • Faturaların oluşturulması ve ticari defter ve kayıtların tutulmasının Ticaret Kanunu ve Vergi Kanunu uyarınca zorunlu olması sebebiyle KVKK m.5/2-a,
 • Müşteri sözleşmenin kurulması ve ifa edilebilmesi için kişisel veri işlemenin zorunlu olması sebebiyle KVKK m.5/2-c,
 • Hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olması sebebiyle m./5-ç,
 • Bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için kişisel veri işlemenin zorunlu olması sebebiyle m./5-ç.
 • KVKK m. 5/1 kapsamında açık rızanın varlığı uyarınca işlenmektedir.
 • İlgili Kişinin KVKK’nın 11. Maddesinde Sayılan Hakları: KVKK uyarınca haklarınıza ilişkin taleplerinizi info@hostingmarketi tarafımıza iletebilirsiniz. Hosting Marketi, talebin niteliğine göre talebi en kısa sürede ve en geç otuz (30) gün içinde sonuçlandıracaktır. İşlemin ayrıca bir maliyeti gerektirmesi hâlinde, tarafımızca Kişisel Verileri Koruma Kurulunca belirlenen tarifedeki ücret alınacaktır. Kişisel verisi işlenen gerçek kişilerin KVKK’nın 11. maddesi uyarıca sahip olduğu haklar aşağıdaki gibidir:
 • Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
 • Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
 • Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
 • Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
 • KVKK ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
 • İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
 • Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme.

 • ".name.tr" için gerekli belgeler

  • Alan adı tahsisinin hızla yapılabilmesi için, ".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamlarca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıtların bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Uyuşmazlık, itiraz gibi durumlarda ya da ilgili makamlarca gerekli görülmesi ve talep edilmesi durumunda nüfus cüzdanı, mesleki kimlik belgesi, veraset ilamı gibi belgeler geçerli kabul edilecektir.

  ".av.tr" için gerekli belgeler

  • ".av.tr" alt alan adının tahsisi ile ilgili olarak, TBB'nce bilgi notu, kurallar ve taahhütname başlıkları altında 3 grup döküman hazırlanmış ve bu dökümanlar http://www.barobirlik.org.tr/avtr/ adresinde kullanıcılara sunulmustur.
  • ".av.tr" uzantılı alan adlarının tahsis edilebilmesi için; tarafımıza yapılan başvuruyu takiben, Türkiye Barolar Birliği (TBB) web sitesinde yer alan online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bu işlemi takiben, yapılan alan adı başvurusu, TBB Bilişim Koordinatörlüğü'nce "av.tr Alan Adı Tahsis Kuralları" çerçevesinde denetlenecek, kurallara uygunsa TBB tarafından onay verilecektir. Başvurusu bulunan alan adı, TBB'ginden gönderilecek olan onayı takiben tahsis edilecektir.

  ".dr.tr" için gerekli belgeler

  • Bu alan adının tahsisi için, TTB'nce talep edilen bazı dökümanların TTB'ne sunulması gerekmektedir. İlgili dökümanlar http://www.ttb.org.tr/drtradresinde kullanıcılara sunulmuştur. Başvurusu bulunan alan adları TTB tarafından ".tr" Alan Adı Yönetimi'ne gönderilecek olan onay yazısı dikkate alınarak tahsis edilir.
  • Alan adı tahsisinde "önce gelen alır" prensibi geçerlidir.

  ".k12.tr" için gerekli belgeler

  • Alan adı talebinde bulunan kuruluş devlet okulu ise, ilköğretim, lise ve dengi okulların müdürlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde makamca imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin, ya da Alan Adı Tahsis Formu'nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak gönderilmesi gerekmektedir.
  • Alan adı talebinde bulunan kuruluş özel okul ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Kurum Açma İzin Belgesi ile ilgili belediyeye başvurularak temin edilen İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı'nın gönderilmesi gerekmektedir.

  ".edu.tr" için gerekli belgeler

  • Alan adının tahsisi için alan adını kullanacak üniversitenin rektörlük makamınca verilmiş, antetli kağıt üzerinde, rektör ya da ilgili 1. derece imza yetkisi olan kişi tarafından imzalanmış ve kaşeli yazılı izin belgesinin ya da
  • "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak gönderilmesi gerekmektedir.

  ".pol.tr" için gerekli belgeler

  • Alan adının tahsisi için alan adını kullanacak emniyet teşkilatının Emniyet Genel Müdürlüğü imzalı kaşeli onay belgesinin ya da
  • "Alan Adı Tahsis Formu"nun yetkili kişi tarafından, imzalı ve kaşeli olarak gönderilmesi gerekmektedir.

  ".bbs.tr" için gerekli belgeler

  • Alan adı tahsisinin hızla yapılabilmesi için, ".tr" Alan Adı Yönetimi veya onun yetkilendirdiği makamlarca başvuru ve tahsis sırasında belge istenmeyecektir. Ancak, ".tr" Alan Adı Yönetimi ya da onun yetkilendirdiği makamlarca; tahsisi yapılan alan adı ile ilgili olarak çelişki (tutarsızlık), kötü niyet veya alan adı ticaretinin yapıldığına dair kanıt bulunması halinde, alan adı tahsisi yapılan kişiden dayanak bilgi ve belgelerini ibraz etmesi istenebilir. Bu bilgi ve belgeler başvuru yapan kişinin nüfus ve ikamet bilgilerine ilişkin resmi belgeleri ile çalıştırdığı BBS sistemine ilişkin açıklayıcı teknik/idari bilgilerdir.